Solar Technik

Fotowoltaika


Fotowoltaika - Giżycko, warmińsko-mazurskie

Fotowoltaika daje możliwość wytworzenia energii elektrycznej dla własnych potrzeb, wykorzystując energię słoneczną. Instalacje fotowoltaiczne tego typu dają szansę uniezależnienia się od powszechnych dostaw prądu oraz związanych z nimi opłat. Uzyskana za pomocą paneli fotowoltaicznych energia elektryczna może być używana na bieżąco lub magazynowana. Jej nadmiar z kolei można z powodzeniem odsprzedać dalej do stosownego zakładu elektrycznego.

Fotowoltaika może być z powodzeniem zainstalowana w każdym miejscu, pod warunkiem braku elementów przysłaniających same panele fotowoltaiczne. Montowane są nie tyle na samych dachach, co również pobliskich gruntach. Im większa dostępność do promieni tym wyższa wydajność, a co za tym idzie szybszy zwrot całej inwestycji – ten najczęściej odbywa się w przeciągu 10 lat od instalacji. Co istotne i warte podkreślenia, województwo warmińsko mazurskie na tle reszty kraju, wypada tutaj znacznie korzystniej dzięki unikalnemu mikroklimatowi oraz krajobrazowi. Dobrym przykładem jest chociażby Giżycko, gdzie coraz więcej domowych gospodarstw wykorzystuje instalacje fotowoltaiczne.

Co ważne i warte podkreślenia, fotowoltaika i panele fotowoltaiczne to nie to samo co kolektory słoneczne. Mimo iż obie korzystają z tego samego źródła jakim jest słońce, to efektem końcowym są dwa różne twory. Fotowoltaika zamienia energię słoneczną w prąd, z kolei kolektory słoneczne w ciepło. Dzięki dość znacznej uniwersalności, panele fotowoltaiczne są znacznie popularniejsze i chętniej wybierane. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które głównie służą do podgrzewania wody użytkowej, instalacje fotowoltaiczne zapewniają większą uniwersalność dostarczając energię elektryczną do praktycznie wszystkich urządzeń.

Coraz większy wzrost cen prądu i paliw sprawia, że fotowoltaika jest niezwykle trafnym i opłacalnym wyjściem w takiej sytuacji. Domowe elektrownie fotowoltaiczne wykorzystujące wiele nowych i energooszczędnych technologii z każdym rokiem zyskują na popularności. Co należy zaznaczyć, instalacje fotowoltaiczne nie generują żadnych ponadplanowych kosztów co sprawia, że z chwilą ich uruchomienia klient zaczyna oszczędzać, a inwestycja zwracać się.