Oferta

Kocioł elektryczny

Koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej w domu były dotychczas wysokie, przez co wiele osób choć rozważało taką propozycję ostatecznie rezygnowało na rzecz prądu z sieci energetycznej. Z roku na rok ceny instalacji paneli słonecznych są jednak coraz niższe, między innymi dzięki rozwojowi technologii, dostępnym dotacjom i możliwości odliczenia instalacji od podatku dochodowego oraz planowi bilansowania rocznego dla prosumentów. Dobrym pomysłem dla osób decydujących się na instalację fotowoltaiczną jest połączenie jej z kotłem elektrycznym i wykorzystanie prądu ze słońca nie tylko do zasilania domowych urządzeń, ale i ogrzewania posiadłości zimą. Jak to działa?
Jak połączyć kocioł elektryczny z instalacją fotowoltaiczną?

Na początek warto zdać sobie sprawę z faktu, że pomimo czerpania energii z promieniowania słonecznego, panele fotowoltaiczne nie działają wyłącznie latem, ale i zimą. Do sprawnego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej nie jest potrzebne pełne nasłonecznienie przez wiele godzin, tak jak ma to miejsce latem. Choć zimą instalacje fotowoltaiczne są mniej wydajne, w dalszym ciągu pracują. Do użytku domowego dostępne są także nadwyżki produkowane przez instalację latem i oddawane jako nadwyżka do sieci energetycznej w ramach umowy prosumenckiej. Produkując własny prąd dzięki fotowoltaice można zyskać energię elektryczną zimą znacznie taniej, niż korzystając z prądu generowanego w tradycyjnych elektrowniach. Twoje zapasy prądu wytworzone latem mogą wystarczyć do tego, by korzystać z energii elektrycznej w domu zupełnie bezkosztowo.

Podłączenie kotła elektrycznego w domu jest o tyle korzystne, że sama instalacja jest o wiele tańsza niż przerabianie systemu pod wykorzystanie pompy ciepła. Choć więc ta druga zużywa mniej energii, kocioł elektryczny sprawdzi się w starszych budynkach czy nowych, dobrze ocieplonych domach gdzie zapotrzebowanie na ogrzewanie jest niższe i kocioł będzie pracował z instalacją fotowoltaiczna praktycznie za darmo. Kotły elektryczne nie wydzielają spalin, zapewniają czyste i ekologiczne ogrzewanie i mogą służyć zarówno do ogrzewania domu, jak i wody użytkowej. Z perspektywy gospodarstwa domowego płacącego za każdą kWh zużytej energii, wykorzystanie ich skutecznie przy podłączeniu do instalacji fotowoltaicznej może przyczynić się do oszczędności rzędu nawet 7 tysięcy złotych rocznie.

Ogrzewanie z pomocą kotła elektrycznego i instalacji fotowoltaicznej – co zyskasz?

Współczesne instalacje fotowoltaiczne przeznaczone do użytku w gospodarstwach domowych osiągają moc do 10 kWp. W Polsce, dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu, moc taka pozwala uzyskać ok. 10.000 kWh energii rocznie wyłącznie dzięki działaniu paneli słonecznych. Energia zużywana przez urządzenia AGD i RTV czy oświetlenie nigdy nie osiągnie takiego poziomu, dlatego energię elektryczną pozyskaną z paneli słonecznych warto przeznaczyć na ogrzewanie domu i wody. Nawet w sytuacji, gdy konieczne będzie oddawanie nadwyżek do sieci energetycznej i odkupowanie jej zimą po najniższych stawkach, koszty utrzymania domu w zakresie energii elektrycznej zmaleją do minimum. To nie jedyne korzyści z łączenia kotła elektrycznego i instalacji fotowoltaicznej.

Czy warto decydować się na kocioł elektryczny bez instalacji fotowoltaicznej? Wiele zależy od warunków technicznych domu i jakości izolacji cieplnej, ale przy wykorzystaniu prądu do ogrzewania zawsze trzeba się liczyć z wysokimi kosztami utrzymania. Energia elektryczna drożeje, co z perspektywy właściciela nieruchomości daje coraz więcej powodów do rozważenia instalacji fotowoltaicznej. Dobrze zaprojektowana, przemyślana i dopasowana indywidualnie do potrzeb gospodarstwa domowego może zapewnić nie tylko darmowy prąd w domu ale i ogrzać go skutecznie zimą, zapewnić ciepłą wodę przez cały rok i obniżyć koszty energii o przynajmniej kilka tysięcy złotych w skali roku. W takim tempie koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej i podłączenia kotła elektrycznego zwróci się już po kilku latach.

Kontakt

SOLAR TECHNIK ANNA ĆWIKOWSKA

Adres

ul. Wiejska 22A, 11-500 Giżycko

Telefon

Email

kontakt@solar-technik.pl

Bądź na bieżąco z nami.