Oferta

Pompy ciepła

Instalacje fotowoltaiczne często błędnie kojarzy się z maksymalną wydajnością latem, ale małą funkcjonalnością w miesiącach zimowych. Tymczasem, jak się okazuje, Polska leży w idealnym położeniu geograficznym pozwalającym czerpać energię ze słońca niemalże przez cały rok. W połączeniu z możliwością zbierania nadwyżki energii w akumulatorach oraz przekazywania jej do sieci energetycznej by później, np. zimą, odebrać ją na preferencyjnych warunkach dla prosumentów, opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne wzrasta. Wartość fotowoltaiki dla domów wzrasta dodatkowo wraz z pojawianiem się nowych technologii, w tym możliwości wykorzystania pozyskiwanej ze słońca energii do zasilania pompy ciepła. Jak to działa i jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?
Na czym polega ogrzewanie pompą ciepła?
Pompy ciepła działają dzięki sprężarce zasilanej energią elektryczną. Wszystkie elementy pompy tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy. Przekształcanie go z postaci ciekłej na gazową generuje ciepło, które później dostarczane jest do domowej instalacji i ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Pompy ciepła mogą korzystać z gruntu i umieszczonych w nim kolektorów, a także wody, powietrza lub ścieków, których przetwarzanie będzie generowało ciepło. Nic jednak nie odbędzie się bez sprężarki i energii elektrycznej a ta, choć pobierana w niewielkich ilościach, w skali roku może zsumować się do ilości generujących spore koszty w budżecie domowym. Możliwość samodzielnego produkowania energii elektrycznej wygląda z perspektywy ogrzewania domu niezwykle korzystnie. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z domem nieodpowiednio zabezpieczonym i narażonym na duże straty cieplne, zasilanie pompy ciepła z poziomu instalacji fotowoltaicznej może okazać się wyjątkowo oszczędnym rozwiązaniem.
Pompa ciepła wspierana instalacją fotowoltaiczną – dlaczego warto?

Instalacje fotowoltaiczne są współcześnie nie tylko źródłem energii elektrycznej, ale i doskonałym wsparciem dla pracujących w domach pomp ciepła wykorzystywanych do systemów ogrzewania c.o. i c.w.u.. Produkowana przez nie energia w szczycie sezonu letniego często znacznie przekracza zapotrzebowanie domów, które latem nie potrzebują korzystać z maksymalnego oświetlenia czy systemów grzewczych. Dzięki jej magazynowaniu w sieci energetycznej, a następnie odzyskiwaniu nadwyżki w sezonie zimowym, domostwa mogą korzystać z wyjątkowo niskich kosztów utrzymania domu przez cały rok i w znacznym stopniu uniezależnić się od sieciowej energii elektrycznej i cieplnej.

Korzyści z wykonania instalacji fotowoltaicznej dla użytku domowego oraz wykorzystania jej do pozyskania energii elektrycznej oraz zasilania pompy ciepła jest wiele, ale wśród najważniejszych należy wymienić duże oszczędności i maksymalne obniżenie kosztów utrzymania domu. Porównując przykładowe zapotrzebowanie domowej pompy ciepła, jej zapotrzebowanie na energię elektryczną można zsumować na kwotę ponad 3,5 tysiąca złotych. Przy rosnących cenach energii elektrycznej koszty te będą wzrastały. Jednocześnie, decydując się na przejście na energię słoneczną i podłączając pompę ciepła do instalacji fotowoltaicznej można niemalże całkowicie pokryć zapotrzebowanie pompy energią generowaną przez panele słoneczne.

O ile początkowa inwestycja będzie dość kosztowna, gdy zacznie produkować energię elektryczną koszty utrzymania pompy ciepła i dostarczenia energii elektrycznej do domu zmaleją do zera, a sama inwestycja spłaci się w przeciągu kilku lat. Dodając do tego możliwe uzyskanie dotacji na instalację fotowoltaiczną oraz szansę na odliczenie kosztów od podatku dochodowego, zakup paneli słonecznych i połączenie z nimi pompy ciepła staje się wyjątkowo opłacalne.

Kontakt

SOLAR TECHNIK ANNA ĆWIKOWSKA

Adres

ul. Wiejska 22A, 11-500 Giżycko

Telefon

Email

kontakt@solar-technik.pl

Bądź na bieżąco z nami.